event burgee venue burgee

BEW 2009 - Merlin Rocket - Yeves Challenge Plate

Upper Thames Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed:8, Discards:2, To count:6, Ratings:PY, Entries:26, Scoring system:My scoring system
Rank Boat SailNo Helm Crew Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Flinkdink 1097 Mike Stephens Jennie King Tamesis SC (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 13.0 7.0
2nd Hot Totty 3676 Pat Blake   CRSC (6.0) 5.0 2.0 (8.0) 2.0 3.0 1.0 1.0 28.0 14.0
3rd Crescendo 607 Berry Ritchie Suzy Harris UTSC (5.0) (27.0 DNF) 4.0 2.0 3.0 2.0 2.0 4.0 49.0 17.0
4th Monkey Business 3707 Alex Jackson Chris Dawnam Shoreham SC 3.0 3.0 3.0 4.0 7.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 78.0 24.0
5th Restless IV 1222 Laurie Smart Vanessa Pilon Shoreham (18.0) (7.0) 5.0 5.0 5.0 6.0 3.0 3.0 52.0 27.0
6th Onions 1761 Phil Dalby liz Page UTSC 1.0 6.0 6.0 6.0 4.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 82.0 28.0
7th Light Fanatastic 3555 Tim Harridge Maria Gray Hampton SC 8.0 4.0 7.0 10.0 9.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 101.0 47.0
8th Reiver 1906 Chris Chacksfield Liz Chacksfield UTSC 10.0 10.0 9.0 (11.0) 8.0 (13.0) 5.0 7.0 73.0 49.0
9th   3482 Guy Browne James Browne Trent Valley SC 9.0 (27.0 DNF) 11.0 (12.0) 11.0 12.0 7.0 6.0 95.0 56.0
10th Water Nymph 2069 Ian Pratt Sussie Scotcher TSC (14.0) 12.0 14.0 (15.0) 13.0 11.0 6.0 5.0 90.0 61.0
11th Smarty Pants 3506 Pat Davey Emma CRSC (19.0) 15.0 12.0 13.0 15.0 15.0 (27.0 DNF) 8.0 124.0 78.0
12th   3698 R. O'Toole C. O'Toole   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 7.0 6.0 8.0 27.0 DNF 27.0 DNC 137.0 83.0
13th Lady Anne 1978 Charlie Morgan Amanda Batten Tamesis SC 7.0 8.0 (27.0 DNS) (27.0 DNS) 10.0 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 140.0 86.0
14th Aunt Fanny 3604 Stuart Gurney Ruth TSC 16.0 (27.0 DNF) 10.0 9.0 14.0 10.0 (27.0 DNF) 27.0 DNC 140.0 86.0
15th Headcase 3650 Tosh Liam Dempsey Banbury SC 4.0 2.0 (27.0 DSQ) 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 144.0 90.0
16th Summit Fever 3594 Alan Markham   UTSC 11.0 11.0 (27.0 DNS) (27.0 DNS) 12.0 14.0 27.0 DNC 27.0 DNC 156.0 102.0
17th Warrior 1952 Paul Seaman Eileen Barry Minima YC 13.0 13.0 13.0 14.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 161.0 107.0
18th Dans le Vent 1206 Ben Marshall Bruce Head Minima YC 12.0 9.0 (27.0 DNS) (27.0 DNS) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 183.0 129.0
19th Nitro 2972 Nick Crickmore Richard Holmes Waveney & Oulton Broad 15.0 14.0 (27.0 DNS) (27.0 DNS) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 191.0 137.0
20th Robin Hood 2040 Richard Pausey Gabrielle and Alex Pausey UTSC (27.0 DNS) (27.0 DNS) 27.0 DNS 27.0 DNS 16.0 16.0 27.0 DNF 27.0 DNC 194.0 140.0
21st Ten Sixty Six 250 Tim Buzz Pat Kuearzler Banbury SC 17.0 (27.0 DNS) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 206.0 152.0
22nd She's a Cracker 3550 Jeremy Deacon Joanne Phillips CRSC (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 162.0
22nd Rocket Science 3396 Bill Anderson Sally Farrant Cargreen (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 162.0
22nd   3443 Stuart Gurney Natalie Kingsley TSC (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 162.0
22nd   1066 Tim Bury P. Keuenzler   (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNS 27.0 DNS 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 162.0
22nd General Lee 3690 Andy Dalby Phil Dalby Trent Valley (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 162.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finish27
DNSCame to the start area but did not start27
DSQDisqualification27



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com