event burgee venue burgee

BEW 2012 Merlin Rocket Yeves Challenge Plate

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 16:13 on June 5, 2012

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName CrewName Club Race 1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Flinkdink 1097 Mike Stephens Jenny King Tamesis SC 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (24.0 DNC) 34.0 7.0
2nd Elusive 3347 Frances Gifford Chris Downham Ranelagh SC (3.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 2.0 3.0 (8.0) 23.0 12.0
3rd The Muppet Show 3616 Peter Cook Janet Exelby Salcombe YC (6.0) 4.0 5.0 2.0 (7.0) 3.0 2.0 4.0 33.0 20.0
4th Satisfaction 2604 Laurie Smart   UTSC 2.0 5.0 6.0 4.0 3.0 (8.0) (24.0 BFD) 1.0 53.0 21.0
5th Smart Cookie 3559 L Tosh Joe Tosh UTSC (10.0) 8.0 (10.0) 8.0 5.0 4.0 4.0 2.0 51.0 31.0
6th Chimp 1357 Brett Dingwall Jodok Gerber DWSC 5.0 7.0 (24.0 DSQ) 7.0 4.0 11.0 (24.0 BFD) 5.0 87.0 39.0
7th Wild Waters 1700 Peter Walker Debbie Walker UTSC 9.0 (10.0) 3.0 9.0 6.0 (12.0) 7.0 10.0 66.0 44.0
8th Make It So 3556 Alex Jones Paul Cook/Gareth Jones Cookham Reach (11.0) 9.0 8.0 (11.0) 9.0 7.0 6.0 7.0 68.0 46.0
9th 107 Rob Cage Georgie Cage Bewl Valley SC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 13.0 8.0 6.0 5.0 6.0 95.0 47.0
10th Chuft 2623 R. O'Toole C O'Toole Parkstone 8.0 6.0 7.0 10.0 12.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 96.0 48.0
11th 707 Pat Blake Jill Blake Cookham Reach 4.0 2.0 4.0 5.0 10.0 (24.0 DNF) 24.0 DNE (24.0 DNC) 97.0 49.0
12th Summit Fever 3594 Alan Markham Sue Markham UTSC 7.0 (11.0) (11.0) 6.0 11.0 9.0 9.0 9.0 73.0 51.0
13th Robin Hood 2040 Richard Pausey Gabrielle Pausey UTSC (13.0) 12.0 12.0 (24.0 DNC) 13.0 10.0 8.0 11.0 103.0 66.0
14th Water Nymph 2069 Ian Pratt Sussie Scotcher TSC 14.0 14.0 (16.0) 12.0 14.0 (17.0) 11.0 13.0 111.0 78.0
15th Rapport 3247 Alistair Paterson Andrew Paterson UTSC 16.0 19.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 16.0 14.0 10.0 12.0 135.0 87.0
16th Goldie 2805 Stephan Kettner Emma Smyth TSC (18.0) 17.0 17.0 16.0 17.0 (19.0) 12.0 14.0 130.0 93.0
17th Lady Luck 1477 Sel Shah   TSC 17.0 (18.0) 17.0 17.0 (19.0) 18.0 13.0 15.0 134.0 97.0
18th Total Eclipse 3233 Richard Mourant Joseph Woods Tamesis SC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 14.0 15.0 15.0 13.0 24.0 DNC 24.0 DNC 153.0 105.0
19th Deep Thought 3451 Jemma Horwood Martin Hughes TSC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 15.0 14.0 18.0 16.0 24.0 DNC 24.0 DNC 159.0 111.0
20th Reiver 1906 Chris Chacksfield Liz Chacksfield UTSC (24.0 DNF) 16.0 13.0 (24.0 DNF) 24.0 DNC 15.0 24.0 DNC 24.0 DNC 164.0 116.0
21st Pooh 1189 Ben Marshall Melanie Hardman TSC 12.0 13.0 (24.0 DNC) (24.0 DNF) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 169.0 121.0
22nd Crescendo 607 Berry Ritchie Suzy Harris UTSC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNF 24.0 DNC 3.0 171.0 123.0
23rd Keto 799 Mervyn Allen Judy Allen Tamesis SC 15.0 15.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 174.0 126.0


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.4.1
www.sailwave.com