event burgee venue burgee

Gold Cup

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 17:40 on July 29, 2015

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PHC Race 1
25/07
Race 2
25/07
Race 3
25/07
Nett
1st Merlin Riever 1906 M Kite 1106 1 2 2 5
2nd HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey 1137 2 4 1 7
3rd Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone 976 3 3 9 15
4th Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James 1086 7 9 3 19
5th Merlin Robin Hood 2040 R Pausey 976 8 5 6 19
6th HCap am Kevin 3714 Alan Markham 976 16 DNC 1 4 21
7th OK Joker 1982 Joe Thomas 1166 4 9 8 21
8th OK Hot Love 2093 Ed Crichton 1056 10 6 5 21
9th Merlin Flipside 1065 Laurie Smart 872 6 8 15 DNF 29
10th Merlin FireStormer 3548 Kevin Rose 966 15 DNF 7 7 29
11th OK Vector 2 1985 Phil Benton 1126 5 11 15 DNF 31
12th Merlin Satisfaction 2604 J Stein 976 11 12 16 DNC 39
13th Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton 1156 9 16 DNC 16 DNC 41
14th HCap am 165410 Matt Percival-Stein 1135 15 DNF 16 DNC 16 DNC 47

Race 1 - 25/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Riever 1906 M Kite 1106     56.47 2 0.51.20 1
2 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey 1137     58.35 2 0.51.31 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone 976     50.59 2 0.52.14 3
4 OK Joker 1982 Joe Thomas 1166     61.06 2 0.52.24 4
5 OK Vector 2 1985 Phil Benton 1126     59.12 2 0.52.35 5
6 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart 872     45.52 2 0.52.36 6
7 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James 1086     57.38 2 0.53.04 7
8 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey 976     51.58 2 0.53.15 8
9 Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton 1156     62.06 2 0.53.43 9
10 OK Hot Love 2093 Ed Crichton 1056     57.30 2 0.54.27 10
11 Merlin Satisfaction 2604 J Stein 976     57.23 2 0.58.48 11
12 Merlin FireStormer 3548 Kevin Rose 966     DNF     15
12 HCap am 165410 Matt Percival-Stein 1135     DNF     15

Race 2 - 25/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Kevin 3714 Alan Markham 976     52.40 2 0.53.58 1
2 Merlin Riever 1906 M Kite 1106     59.42 2 0.53.59 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone 976     53.19 2 0.54.38 3
4 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey 1137     62.15 2 0.54.45 4
5 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey 976     54.50 2 0.56.11 5
6 OK Hot Love 2093 Ed Crichton 1056     60.39 2 0.57.26 6
7 Merlin FireStormer 3548 Kevin Rose 966     55.46 2 0.57.44 7
8 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart 872     50.42 2 0.58.09 8
9 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James 1086     63.27 2 0.58.26 9
9 OK Joker 1982 Joe Thomas 1166     68.08 2 0.58.26 9
11 OK Vector 2 1985 Phil Benton 1126     66.39 2 0.59.12 11
12 Merlin Satisfaction 2604 J Stein 976     64.13 2 1.05.48 12

Race 3 - 25/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey 1137     63.22 2 0.55.44 1
2 Merlin Riever 1906 M Kite 1106     62.45 2 0.56.44 2
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James 1086     62.05 2 0.57.10 3
4 HCap am Kevin 3714 Alan Markham 976     56.07 2 0.57.30 4
5 OK Hot Love 2093 Ed Crichton 1056     61.01 2 0.57.47 5
6 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey 976     59.01 2 1.00.28 6
7 Merlin FireStormer 3548 Kevin Rose 966     58.47 2 1.00.51 7
8 OK Joker 1982 Joe Thomas 1166     72.35 2 1.02.15 8
9 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone 976     62.14 2 1.03.46 9
10 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart 872     DNF     15
10 OK Vector 2 1985 Phil Benton 1126     DNF     15


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.4.1
www.sailwave.com