event burgee venue burgee

Gold Cup

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 9:43 on June 29, 2016

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
 
R2
25/05
R3
25/05
Nett
1st HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1137 2 2 1 5
2nd Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 4 1 5 10
3rd HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 5 4 2 11
4th Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 7 3 3 13
5th Merlin Quiver 774 Martin Hunter Margeritta 872 1 5 8 14
6th Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 3 11 4 18
7th Merlin Riever 1906 M Kite L Thomas 1026 9 7 7 23
8th Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 6 6 16 DNC 28
9th Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton Nicky Reid 1106 13 10 6 29
10th HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 11 8 16 DNC 35
11th HCap am Tattyfalarious 1170 Simon Eddison D Eddison 1026 10 9 16 DNC 35
12th Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056 8 16 DNC 16 DNC 40
13th OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1196 12 16 DNC 16 DNC 44
14th OK   2030 Joe Tosh   1180 15 DNF 15 DNF 16 DNC 46

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Quiver 774 Martin Hunter Margeritta 872 11.05 11.59.04 0.54.04 2 1.02.00 1
2 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1137 11.05 12.16.17 1.11.17 2 1.02.42 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 11.05 12.04.33 0.59.33 2 1.02.57 3
4 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 11.05 12.00.12 0.55.12 2 1.03.18 4
5 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 11.05 12.15.55 1.10.55 2 1.04.39 5
6 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 11.05 12.08.37 1.03.37 2 1.05.11 6
7 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 11.05 12.16.37 1.11.37 2 1.05.57 7
8 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056 11.05 12.16.56 1.11.56 2 1.08.07 8
9 Merlin Riever 1906 M Kite L Thomas 1026 11.05 12.16.38 1.11.38 2 1.09.49 9
10 HCap am Tattyfalarious 1170 Simon Eddison D Eddison 1026 11.05 12.17.25 1.12.25 2 1.10.35 10
11 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 11.05 12.20.34 1.15.34 2 1.10.37 11
12 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1196 11.05 12.30.41 1.25.41 2 1.11.38 12
13 Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton Nicky Reid 1106 11.05 12.25.34 1.20.34 2 1.12.51 13
14 OK   2030 Joe Tosh   1180     DNF     15

R2 - 25/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 13.45 14.41.57 0.56.57 3 1.05.19 1
2 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1137 13.45 15.02.20 1.17.20 3 1.08.01 2
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 13.45 15.00.06 1.15.06 3 1.09.09 3
4 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 13.45 15.01.41 1.16.41 3 1.09.54 4
5 Merlin Quiver 774 Martin Hunter Margeritta 872 13.45 14.46.18 1.01.18 3 1.10.18 5
6 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 13.45 14.55.11 1.10.11 3 1.11.55 6
7 Merlin Riever 1906 M Kite L Thomas 1026 13.45 15.02.56 1.17.56 3 1.15.58 7
8 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 13.45 14.44.38 0.59.38 2 1.23.36 8
9 HCap am Tattyfalarious 1170 Simon Eddison D Eddison 1026 13.45 14.42.37 0.57.37 2 1.24.14 9
10 Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton Nicky Reid 1106 13.45 14.53.58 1.08.58 2 1.33.32 10
11 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 13.45 14.47.18 1.02.18 2 1.38.47 11
12 OK   2030 Joe Tosh   1180     DNF     15

R3 - 25/05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1137 15.15 16.26.56 1.11.56 3 1.03.16 1
2 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 15.15 16.26.52 1.11.52 3 1.05.31 2
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 15.15 16.26.20 1.11.20 3 1.05.41 3
4 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 15.15 16.17.18 1.02.18 3 1.05.51 4
5 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 15.15 16.13.46 0.58.46 3 1.07.24 5
6 Wayfarer Happy Hour 10806 John Dighton Nicky Reid 1106 15.15 16.31.02 1.16.02 3 1.08.45 6
7 Merlin Riever 1906 M Kite L Thomas 1026 15.15 16.26.19 1.11.19 3 1.09.31 7
8 Merlin Quiver 774 Martin Hunter Margeritta 872 15.15 16.16.50 1.01.50 3 1.10.55 8


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com