event burgee venue burgee

Series 1

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 10:57 on July 18, 2016

HCap am Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106 (1) 1 1 (5) (2) (2) 1 1 1 1 (18 DNC) (18 DNC) 1 (2) 7
2nd HCap am   5430 R Dees   1120 (3) 2 (3) (3) 1 (3) 2 2 1 3 (18 DNC) (18 DNC) (4) 1 12
3rd HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160 5 5 7 (17 DNF) 3 4 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 1 1 (18 DNC) (18 DNC) 26
4th HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170 4 4 4 (6) (6) 5 (18 DNC) (18 DNC) 6 (7) (18 DNC) (18 DNC) 2 4 29
5th HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 2 3 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 2 18 DNC 18 DNC 79
6th HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1160 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 6 18 DNC 18 DNC 3 3 84
7th HCap am Taboo 667 Tosh Jack Tosh 1026 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 2 17 DNF 1 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 92
8th HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1097 (18 DNC) (18 DNC) 5 1 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 96
9th HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 4 2 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 96
10th HCap am Top-up UTSC 11 Jack Tosh   1400 (18 DNC) (18 DNC) 2 (18 DNC) 5 17 DNF (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 96
11th HCap am Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 3 4 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 97
12th HCap am Top Dog UTSC1 Daniel Rathbone   1400 (18 DNC) (18 DNC) 6 (18 DNC) 4 17 DNF (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 99
13th HCap am Yotta 264 David Taylor   1080 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 5 5 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 100
14th HCap am Sacre Bleu 3446 David Copse S Smith 1026 (18 DNC) (18 DNC) 8 4 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 102
15th HCap am Top Ten UTSC 10 Dan Rathbone   1400 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 2 17 DNF 18 DNC 18 DNC 109
DNQ HCap am Robin Hood 2040 R Pausey A Pausey 1026 (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 18 DNC 126

HCap pm Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
Nett
1st HCap pm   5430 R Dees   1120 1 1 (11 DNC) (11 DNC) 1 1 2 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 1 18
2nd HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 2 2 1 1 10 DNF 38
3rd HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 1 1 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 57
4th HCap pm   UTSC 11 J Tosh   1400 (11 DNC) (11 DNC) 2 1 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 58
5th HCap pm Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 3 1 11 DNC 11 DNC 11 DNC 59
6th HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 1 3 11 DNC 11 DNC 11 DNC 59
7th HCap pm Jolly Roger 3726 Joe Tosh   1285 2 2 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 59
8th HCap pm   5430 Mark Addison   1120 (11 DNC) (11 DNC) 1 10 DNF (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 66
9th HCap pm   3726 David Copse Rowan 1285 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 2 (11 DNC) (11 DNC) (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 11 DNC 68

Merlin Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
Nett
1st Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 (12 DNF) (12 DNF) 1 (2) 1 1 (13 DNC) (13 DNC) 1 1 (3) 2 1 8
2nd Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 1 1 (2) (3) (2) 2 2 1 (3) 2 2 (13 DNC) (13 DNC) 11
3rd Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 3 2 (13 DNC) 1 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 4 3 3 BOX 3 BOX (13 DNC) 19
4th Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 4 3 3 5 (13 DNC) (13 DNC) 5 4 13 DNC 37
5th Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 1 2 2 13 DNC 6 BOX 6 BOX 13 DNC 43
6th Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 (13 DNC) (13 DNC) 3 4 12 DNF 7 5 3 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 47
7th Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 12 DNF 5 (13 DNC) (13 DNC) 5 12 DNF 4 3 13 DNC 54
8th Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 4 4 4 (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 64
9th Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 1 1 13 DNC 67
10th Merlin Sacre Bleu 3446 D Copse K Flanagan 1026 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 3 6 (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 74
11th Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 1026 2 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 79

OK Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, To qualify: 1, Entries: 11, Scoring system: CPN
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1 (13 DNC) (13 DNC) (2) 1 1 1 1 1 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 7
2nd OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 (13 DNC) (13 DNC) 1 1 1 2 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 1 (13 DNC) 1 1 8
3rd OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 (13 DNC) (13 DNC) 2 (12 DNF) (3) 3 2 2 3 3 (13 DNC) (13 DNC) 3 (4) 18
4th OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 (13 DNC) (13 DNC) 3 (12 DNF) 4 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) 4 4 4 3 (13 DNC) (13 DNC) 34
5th OK Consida 2097 Derek Berry   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 3 3 (13 DNC) 13 DNC 5 13 DNC 4 2 43
6th OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 2 2 2 2 13 DNC 13 DNC 47
7th OK Vector 2 1985 Phil Benton   1106 2 2 (13 DNC) (13 DNC) 9 BOX 9 BOX (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 61
8th OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 6 13 DNC 2 3 63
9th OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 3 1 13 DNC 13 DNC 69
10th OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 5 5 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 75
11th OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1106 3 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 80

Rater Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: CPN
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 (4) (4) 3 3 1 1 2 2 2 14
2nd Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 2 2 1 1 1 21
3rd Rater Spindrift 14 M Hunter Crew 1.00 1 1 1 1 (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 25
4th Rater Adventurer 24 J Steven Hart, Wishaw 1 3 2 2 2 (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 30
5th Rater Kingfisher 1 M Collen C Hughes, R Frost 1 2 3 (7 DNC) (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 7 DNC 40

Wayfarer Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 (1) (1) (1) (1) (2) 1 1 BOX 1 BOX (2) 1 1 1 1 7
2nd Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 1 (2) 2 1 1 2 (8 DNC) 2 2 11
3rd Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1106 2 7 DNF (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 3 3 (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 39
4th Wayfarer   10608 Phil Preston   1106 (8 DNC) (8 DNC) 2 2 6 BOX 6 BOX (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 40
5th Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 1 2 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 43
6th Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 3 3 8 DNC 8 DNC 8 DNC 46

R1 - HCap am Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     39.24 4 0.35.37 1
2 HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     37.33 4 0.36.36 2
3 HCap am   5430 R Dees   1120     41.35 4 0.37.08 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     39.33 3 0.45.04 4
5 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160     43.03 3 0.49.29 5

R2 - HCap am Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     43.14 4 0.39.05 1
2 HCap am   5430 R Dees   1120     44.39 4 0.39.52 2
3 HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     42.23 4 0.41.19 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     46.00 3 0.52.25 4
5 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160     45.48 3 0.52.39 5

R3 - HCap am Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106 11.00 11.29.03 0.29.03 2 0.26.16 1
2 HCap am Top-up UTSC 11 Jack Tosh   1400 11.00 11.37.04 0.37.04 2 0.26.29 2
3 HCap am   5430 R Dees   1120 11.00 11.29.59 0.29.59 2 0.26.46 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170 11.00 11.31.28 0.31.28 2 0.26.54 4
5 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1097 11.00 11.29.49 0.29.49 2 0.27.11 5
6 HCap am Top Dog UTSC1 Daniel Rathbone   1400 11.00 11.38.46 0.38.46 2 0.27.41 6
7 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160 11.00 11.33.09 0.33.09 2 0.28.35 7
8 HCap am Sacre Bleu 3446 David Copse S Smith 1026 11.00 11.30.22 0.30.22 2 0.29.36 8

R4 - HCap am Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1097 11.55 12.47.01 0.52.01 3 0.47.25 1
2 HCap am Taboo 667 Tosh Jack Tosh 1026 11.55 12.43.40 0.48.40 3 0.47.26 2
3 HCap am   5430 R Dees   1120 11.55 12.48.35 0.53.35 3 0.47.51 3
4 HCap am Sacre Bleu 3446 David Copse S Smith 1026 11.55 12.49.35 0.54.35 3 0.53.12 4
5 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106 11.55 12.54.31 0.59.31 3 0.53.49 5
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170 11.55 12.44.17 0.49.17 2 1.03.11 6
7 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160     DNF     17

R5 - HCap am Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am   5430 R Dees   1120     31.10 2 0.27.50 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     30.54 2 0.27.56 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160     38.43 2 0.33.23 3
4 HCap am Top Dog UTSC1 Daniel Rathbone   1400     31.43 1 0.45.19 4
5 HCap am Top-up UTSC 11 Jack Tosh   1400     31.44 1 0.45.20 5
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     30.56 1 0.52.53 6
7 HCap am Taboo 667 Tosh Jack Tosh 1026     DNF     17

R6 - HCap am Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Taboo 667 Tosh Jack Tosh 1026     52.08 4 0.50.49 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     44.34 3 0.53.44 2
3 HCap am   5430 R Dees   1120     53.51 3 1.04.06 3
4 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160     57.16 3 1.05.49 4
5 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     47.13 2 1.20.43 5
6 HCap am Top-up UTSC 11 Jack Tosh   1400     DNF     17
6 HCap am Top Dog UTSC1 Daniel Rathbone   1400     DNF     17

R7 - HCap am Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     30.09 2 0.27.16 1
2 HCap am   5430 R Dees   1120     31.57 2 0.28.32 2

R8 - HCap am Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     49.22 3 0.44.38 1
2 HCap am   5430 R Dees   1120     53.33 3 0.47.49 2

R9 - HCap am Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     26.37 2 0.24.04 1
1 HCap am   5430 R Dees   1120     26.57 2 0.24.04 1
3 HCap am Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080     26.38 2 0.24.40 3
4 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     30.25 2 0.27.44 4
5 HCap am Yotta 264 David Taylor   1080     30.49 2 0.28.32 5
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     37.18 2 0.31.53 6

R10 - HCap am Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     53.39 3 0.48.30 1
2 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     53.42 3 0.48.57 2
3 HCap am   5430 R Dees   1120     57.08 3 0.51.01 3
4 HCap am Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080     56.39 3 0.52.27 4
5 HCap am Yotta 264 David Taylor   1080     57.45 3 0.53.28 5
6 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1160     68.30 3 0.59.03 6
7 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     50.50 2 1.05.10 7

R11 - HCap am Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160 11.14 12.03.52 0.49.52 2 0.42.59 1
2 HCap am Top Ten UTSC 10 Dan Rathbone   1400 11.14 11.44.40 0.30.40 1 0.43.49 2

R12 - HCap am Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160 1 1
2 HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 3 2
3 HCap am Top Ten UTSC 10 Dan Rathbone   1400 DNF 17

R13 - HCap am Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106     26.45 3 0.24.11 1
2 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     33.23 3 0.28.32 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1160     33.15 3 0.28.40 3
4 HCap am   5430 R Dees   1120     32.43 3 0.29.13 4

R14 - HCap am Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am   5430 R Dees   1120     20.12 2 0.18.02 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1106 11.40   21.55 2 0.19.49 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1160     26.00 2 0.22.25 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1170     29.01 2 0.24.48 4

R1 - HCap pm Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120     41.51 4 0.37.22 1
2 HCap pm Jolly Roger 3726 Joe Tosh   1285     49.23 3 0.51.14 2

R2 - HCap pm Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120     45.51 4 0.40.56 1
2 HCap pm Jolly Roger 3726 Joe Tosh   1285     47.02 3 0.48.48 2

R3 - HCap pm Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 Mark Addison   1120 14.00 14.23.54 0.23.54 2 0.21.20 1
2 HCap pm   UTSC 11 J Tosh   1400 14.00 14.35.03 0.35.03 2 0.25.02 2

R4 - HCap pm Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   UTSC 11 J Tosh   1400 14.55 15.44.56 0.49.56 2 0.35.40 1
2 HCap pm   3726 David Copse Rowan 1285 14.55 15.44.19 0.49.19 2 0.38.23 2
3 HCap pm   5430 Mark Addison   1120     DNF     10

R5 - HCap pm Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120     42.55 3 0.38.19 1

R6 - HCap pm Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120     64.15 4 0.57.22 1

R7 - HCap pm Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106     28.33 2 0.25.49 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1120     30.34 2 0.27.18 2

R8 - HCap pm Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106     01.16.35 3 1.09.15 1

R9 - HCap pm Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097     38.47 3 0.35.21 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     41.50 3 0.38.08 2
3 HCap pm Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080     41.47 3 0.38.41 3

R10 - HCap pm Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1080 14.55 15.41.45 0.46.45 3 0.43.17 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 14.55 15.47.22 0.52.22 3 0.47.44 2
3 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097 14.55 15.47.47 0.52.47 3 0.48.07 3

R11 - HCap pm Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 1 1

R12 - HCap pm Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 1 1

R13 - HCap pm Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120 1 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 DNF 10

R14 - HCap pm Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R1 - Merlin Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 1 1
2 Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 1026 2 2
3 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 3 3
4 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 DNF 12

R2 - Merlin Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 1 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 2 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 DNF 12
3 Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 1026 DNF 12

R3 - Merlin Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 14.00 14.23.21 0.23.21 2 0.22.45 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 14.00 14.25.02 0.25.02 2 0.24.24 2
3 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 14.00 14.29.55 0.29.55 2 0.29.10 3

R4 - Merlin Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 14.55 15.45.14 0.50.14 3 0.48.58 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 14.55 15.45.37 0.50.37 3 0.49.20 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 14.55 15.45.50 0.50.50 3 0.49.33 3
4 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 14.55 15.50.55 0.55.55 3 0.54.30 4

R5 - Merlin Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026     34.59 3 0.34.06 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     35.30 3 0.34.36 2
3 Merlin Sacre Bleu 3446 D Copse K Flanagan 1026     41.46 3 0.40.42 3
4 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026     50.35 3 0.49.18 4
5 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     DNF     12
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026     DNF     12

R6 - Merlin Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026     52.16 4 0.50.57 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     60.56 4 0.59.23 2
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026     62.52 4 1.01.16 3
4 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     52.47 3 1.08.36 4
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026     53.53 3 1.10.01 5
6 Merlin Sacre Bleu 3446 D Copse K Flanagan 1026     54.24 3 1.10.42 6
7 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     54.56 3 1.11.23 7

R7 - Merlin Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026     26.17 2 0.25.37 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     27.16 2 0.26.35 2
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026     29.04 2 0.28.20 3
4 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     30.26 2 0.29.40 4
5 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     32.50 2 0.32.00 5

R8 - Merlin Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026     01.01.34 3 1.00.00 1
2 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026     01.04.46 3 1.03.08 2
3 Merlin   2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     01.15.14 3 1.13.20 3
4 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     01.16.34 3 1.14.38 4
5 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026     01.17.13 3 1.15.16 5

R9 - Merlin Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 1 1
2 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026 2 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 3 3
4 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 4 4
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026 5 5

R10 - Merlin Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 1 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 2 2
3 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 3 3
4 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026 DNF 12

R11 - Merlin Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1026 1 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1026 2 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 3 3
3 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 BOX 3
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026 4 4
6 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026 5 5
7 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026 BOX 6

R12 - Merlin Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1026 1 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 2 2
3 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1026 BOX 3
3 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1026 4 3
5 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1026 5 4
6 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   1026 BOX 6

R13 - Merlin Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1026 1 1

R14 - Merlin Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R1 - OK Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1106 2 2
3 OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1106 3 3

R2 - OK Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1106 2 2
3 OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1106 DNF 12

R3 - OK Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 3 3

R4 - OK Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 DNF 12
2 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 DNF 12

R5 - OK Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 2 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 3 3
4 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 4 4
5 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1106 BOX 9

R6 - OK Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 2 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 3 3
4 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1106 BOX 9
5 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 DNF 12

R7 - OK Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 3 3

R8 - OK Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 3 3

R9 - OK Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1106 2 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 3 3
4 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 4 4
5 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 5 5

R10 - OK Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1106 2 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 3 3
4 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 4 4
5 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 5 5

R11 - OK Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1106 2 2
3 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 3 3
4 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 4 4
5 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 5 5
6 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 6 6

R12 - OK Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 1 1
2 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1106 2 2
3 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 3 3

R13 - OK Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 2 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 3 3
4 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 4 4

R14 - OK Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 2 2
3 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 3 3
4 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 4 4

R1 - Rater Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R2 - Rater Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R3 - Rater Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Spindrift 14 M Hunter Crew 1.00 1 1
2 Rater Kingfisher 1 M Collen C Hughes, R Frost 1 2 2
3 Rater Adventurer 24 J Steven Hart, Wishaw 1 3 3
4 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 4 4

R4 - Rater Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Spindrift 14 M Hunter Crew 1.00 1 1
2 Rater Adventurer 24 J Steven Hart, Wishaw 1 2 2
3 Rater Kingfisher 1 M Collen C Hughes, R Frost 1 3 3
4 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 4 4

R5 - Rater Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Spindrift 14 M Hunter Crew 1.00 1 1
2 Rater Adventurer 24 J Steven Hart, Wishaw 1 2 2
3 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 3 3

R6 - Rater Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Spindrift 14 M Hunter Crew 1.00 1 1
2 Rater Adventurer 24 J Steven Hart, Wishaw 1 2 2
3 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 3 3

R7 - Rater Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R8 - Rater Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R9 - Rater Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R10 - Rater Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1
2 Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 2 2

R11 - Rater Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1
2 Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 2 2

R12 - Rater Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 1 1
2 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 2 2

R13 - Rater Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 1 1
2 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 2 2

R14 - Rater Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Vanessa 6 Sally Reed   0.900 1 1
2 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 2 2

R1 - Wayfarer Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1106 2 2

R2 - Wayfarer Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1106 DNF 7

R3 - Wayfarer Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 14.00 14.22.40 0.22.40 2 0.20.30 1
2 Wayfarer   10608 Phil Preston   1106 14.00 14.23.56 0.23.56 2 0.21.38 2

R4 - Wayfarer Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 14.55 15.43.18 0.48.18 3 0.43.40 1
2 Wayfarer   10608 Phil Preston   1106 14.55 15.48..32 0.53.00 3 0.47.55 2

R5 - Wayfarer Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     35.15 3 0.31.52 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106     37.56 3 0.34.18 2
3 Wayfarer   10608 Phil Preston   1106     BOX     6

R6 - Wayfarer Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106     55.02 4 0.49.46 1
2 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     64.36 4 0.58.25 2
3 Wayfarer   10608 Phil Preston   1106     BOX     6

R7 - Wayfarer Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106     BOX     1
1 Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106     27.33 2 0.24.55 1
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     28.20 2 0.25.37 2
4 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1106     29.25 2 0.26.36 3

R8 - Wayfarer Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106     BOX     1
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     01.08.56 3 1.02.20 1
3 Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106     01.10.15 3 1.03.31 2
4 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1106     01.12.13 3 1.05.18 3

R9 - Wayfarer Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 1 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 2 2
3 Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106 3 3

R10 - Wayfarer Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 2 2
3 Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106 3 3

R11 - Wayfarer Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1

R12 - Wayfarer Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R13 - Wayfarer Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 2 2

R14 - Wayfarer Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 2 2


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com