event burgee venue burgee

Series 2

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 12:27 on July 18, 2016

HCap am Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086 1 1 (19 DNC) (4) 1 1 1 1 (2) (2) (19 DNC) (19 DNC) 1 (2) 7
2nd HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 2 2 (5) (3) 2 (3) 2 2 3 (4) (19 DNC) (19 DNC) (4) 1 14
3rd HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180 5 5 6 (18 DNF) 3 2 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 1 1 (19 DNC) (19 DNC) 23
4th HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270 4 4 1 (6) (6) 4 3 (19 DNC) 6 (7) (19 DNC) (19 DNC) 2 (19 DNC) 24
5th HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1180 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 6 19 DNC 19 DNC 3 3 88
6th HCap am Bart 1047 O Meadowcroft   1110 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 1 3 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 99
7th HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1137 (19 DNC) (19 DNC) 3 1 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 99
8th HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 4 1 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 100
9th HCap am   UTSC 11 J Tosh   1400 (19 DNC) (19 DNC) 2 (19 DNC) 5 18 DNF (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 101
10th HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 3 3 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 101
11th HCap am Top Dog UTSC 1 D Rathbone   1400 (19 DNC) (19 DNC) 4 (19 DNC) 4 18 DNF (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 102
12th HCap am Yotta 264 David Taylor   1074 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 5 5 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 105
13th HCap am Sacre Bleu 3446 D Copse K Madagan 996 (19 DNC) (19 DNC) 7 4 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 106
14th HCap am   UTSC 10 Dan Rathbone   1400 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 2 18 DNF 19 DNC 19 DNC 115
15th HCap am Taboo 3740 Tosh Jack Tosh 1026 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 2 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 116
16th HCap am Flying Butress 4686 Jervis   1148 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 4 118
17th HCap am Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) (19 DNC) 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 19 DNC 5 119

HCap pm Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
Nett
1st HCap pm   5430 R Dees   1166 1 1 (12 DNC) (12 DNC) 1 1 2 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 1 19
2nd HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 2 2 1 1 11 DNF 41
3rd HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 1 1 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 62
4th HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 1 3 12 DNC 12 DNC 12 DNC 64
5th HCap pm Blue Peter 3726 J Tosh E Walker 1285 2 2 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 64
6th HCap pm   5430 Mark Addison   1120 (12 DNC) (12 DNC) 1 11 DNF (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 72
7th HCap pm Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1110 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 1 12 DNC 12 DNC 12 DNC 73
8th HCap pm   UTSC 11 Jack Tosh   1400 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 1 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 73
9th HCap pm   3726 Dave Copse Rowan 1285 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 2 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 74
DNQ HCap pm JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1160 (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 84

Merlin Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
Nett
1st Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 (14 DNF) (14 DNF) 1 (3) 1 2 (15 DNC) (15 DNC) 1 1 (4) 1 1 8
2nd Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 1 1 2 (15 DNC) 2 (4) (3) 1 (3) 3 2 (4) (15 DNC) 12
3rd Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 2 2 (15 DNC) 2 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 4 2 2 BOX 2 BOX (15 DNC) 16
4th Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 4 3 2 3 (15 DNC) (15 DNC) 5 5 15 DNC 37
5th Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 1 2 2 15 DNC 7 BOX 7 BOX 15 DNC 49
6th Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 (15 DNC) (15 DNC) 3 4 14 DNF 8 5 4 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 53
7th Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 14 DNF 5 (15 DNC) (15 DNC) 5 14 DNF 3 2 15 DNC 58
8th Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 6 4 5 (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 75
9th Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1 2 15 DNC 78
10th Merlin Sacre Bleu 3446 David Copse Eloise Copse 1026 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 3 7 (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 85
11th Merlin Taboo 667 Laurence Tosh Jack Tosh 946 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 14 DNF 1 (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 90
12th Merlin FireStarter 3548 Tosh T Williams 1026 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 1 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 91
13th Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 872 3 14 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 92

OK Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016 1 2 (13 DNC) (13 DNC) (3) 1 1 1 2 2 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 10
2nd OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016 (13 DNC) (13 DNC) 2 1 2 2 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 3 (13 DNC) 3 3 16
3rd OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066 (13 DNC) (13 DNC) 3 (12 DNF) (4) 3 3 2 3 (5) (13 DNC) (13 DNC) 4 4 22
4th OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176 (13 DNC) (13 DNC) 1 (12 DNF) 1 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) 4 3 2 3 (13 DNC) (13 DNC) 26
5th OK Consida 2097 Derek Berry   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 2 3 (13 DNC) 13 DNC 5 13 DNC 2 1 39
6th OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1056 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 1 1 1 2 13 DNC 13 DNC 44
7th OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 6 13 DNC 1 2 61
8th OK Vector 2 1985 Phil Benton   1126 3 1 (13 DNC) (13 DNC) 9 BOX 9 BOX (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 61
9th OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 4 1 13 DNC 13 DNC 70
10th OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1196 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 5 4 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 74
11th OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1206 2 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 79

Wayfarer Fleet

Sailed: 14, Discards: 5, To count: 9, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: PHC
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC R1
01/05
R2
01/05
R3
08/05
R4
08/05
R5
15/05
R6
15/05
R7
05/06
R8
05/06
R9
19/06
R10
19/06
R11
03/07
R12
03/07
R13
10/07
R14
10/07
Nett
1st Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 (2) 1 1 1 (2) 1 1 BOX 1 BOX (2) (2) 1 1 2 (8 DNC) 10
2nd Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 (8 DNC) (8 DNC) 7 DNS (8 DNC) 1 2 2 1 1 1 (8 DNC) (8 DNC) 1 1 17
3rd Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1086 1 7 DNF (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 3 3 (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 54
4th Wayfarer   10608 Phil Preston   1026 (8 DNC) (8 DNC) 2 2 6 BOX 6 BOX (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 56
5th Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 1 2 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 59
6th Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106 (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 3 3 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 62

R1 - HCap am Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     39.24 4 0.36.17 1
2 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     41.35 4 0.38.52 2
3 HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     39.33 4 0.41.22 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     39.33 3 0.41.31 4
5 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180     43.03 3 0.48.39 5

R2 - HCap am Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     43.14 4 0.39.49 1
2 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     44.39 4 0.41.44 2
3 HCap am Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     42.23 4 0.44.20 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     46.00 3 0.48.18 4
5 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180     45.48 3 0.51.45 5

R3 - HCap am Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270 11.00 11.31.28 0.31.28 2 0.24.47 1
2 HCap am   UTSC 11 J Tosh   1400 14.00 14.35.03 0.35.03 2 0.25.02 2
3 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1137 11.00 11.29.49 0.29.49 2 0.26.13 3
4 HCap am Top Dog UTSC 1 D Rathbone   1400 11.00 11.38.46 0.38.46 2 0.27.41 4
5 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 11.00 11.29.59 0.29.59 2 0.28.01 5
6 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180 11.00 11.33.09 0.33.09 2 0.28.06 6
7 HCap am Sacre Bleu 3446 D Copse K Madagan 996 11.00 11.30.22 0.30.22 2 0.30.29 7

R4 - HCap am Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Cinzano 1777 Alex Pausey R Pausey 1137 11.55 12.47.01 0.52.01 3 0.45.45 1
2 HCap am Taboo 3740 Tosh Jack Tosh 1026 11.55 12.43.40 0.48.40 3 0.47.26 2
3 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070 11.55 12.48.35 0.53.35 3 0.50.05 3
4 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086 11.55 12.54.31 0.59.31 3 0.54.48 4
4 HCap am Sacre Bleu 3446 D Copse K Madagan 996 11.55 12.49.35 0.54.35 3 0.54.48 4
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270 11.55 12.44.17 0.49.17 2 0.58.13 6
7 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180     DNF     18

R5 - HCap am Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     30.54 2 0.28.27 1
2 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     31.10 2 0.29.08 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180     38.43 2 0.32.49 3
4 HCap am Top Dog UTSC 1 D Rathbone   1400     31.43 1 0.45.19 4
5 HCap am   UTSC 11 J Tosh   1400     31.44 1 0.45.20 5
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     30.56 1 0.48.43 6

R6 - HCap am Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     44.34 3 0.41.02 1
2 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180     57.16 3 0.48.32 2
3 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     53.51 3 0.50.20 3
4 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     47.13 2 0.55.46 4
5 HCap am   UTSC 11 J Tosh   1400     DNF     18
5 HCap am Top Dog UTSC 1 D Rathbone   1400     DNF     18

R7 - HCap am Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     30.09 2 0.27.46 1
2 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     31.57 2 0.29.52 2
3 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     39.32 2 0.31.08 3

R8 - HCap am Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     49.22 2 0.45.27 1
2 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     53.33 2 0.50.03 2

R9 - HCap am Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Bart 1047 O Meadowcroft   1110     26.38 2 0.24.00 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     26.37 2 0.24.31 2
3 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     26.57 2 0.25.11 3
4 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     30.25 2 0.27.44 4
5 HCap am Yotta 264 David Taylor   1074     30.49 2 0.28.42 5
6 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     37.18 2 0.29.22 6

R10 - HCap am Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     53.42 3 0.48.57 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     53.39 3 0.49.24 2
3 HCap am Bart 1047 O Meadowcroft   1110     56.39 3 0.51.02 3
4 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     57.08 3 0.53.24 4
5 HCap am Yotta 264 David Taylor   1074     57.45 3 0.53.46 5
6 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1180     68.30 3 0.58.03 6
7 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     50.50 2 1.00.02 7

R11 - HCap am Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180 11.07 12..03.52 0.53.00 2 0.44.55 1
2 HCap am   UTSC 10 Dan Rathbone   1400 11.07 11.44.40 0.37.40 1 0.53.49 2

R12 - HCap am Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Place Points
1 HCap am JayCeeBee 273 Sonia Rathbone   1180 1 1
2 HCap am   UTSC 10 Dan Rathbone   1400 DNF 18

R13 - HCap am Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     26.45 2 0.24.38 1
2 HCap am Beau'T 468 Jill Hickey Jane Kinder 1270     33.23 2 0.26.17 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1180     33.15 2 0.28.11 3
4 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     32.43 2 0.30.35 4

R14 - HCap am Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap am Moonlight 5430 R Dees   1070     20.12 2 0.18.53 1
2 HCap am Penelope 75 Nicola Smith-James Ian 1086     21.55 2 0.20.11 2
3 HCap am JayCeeBee 273 Dan Rathbone   1180     26.00 2 0.22.02 3
4 HCap am Flying Butress 4686 Jervis   1148     29.01 2 0.25.17 4
5 HCap am Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106     44.27 2 0.40.11 5

R1 - HCap pm Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1166     41.51 4 0.35.54 1
2 HCap pm Blue Peter 3726 J Tosh E Walker 1285     49.23 3 0.51.14 2

R2 - HCap pm Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1166     45.51 4 0.39.19 1
2 HCap pm Blue Peter 3726 J Tosh E Walker 1285     47.02 3 0.48.48 2

R3 - HCap pm Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 Mark Addison   1120 14.00 14.23.54 0.23.54 2 0.21.20 1

R4 - HCap pm Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   UTSC 11 Jack Tosh   1400 14.55 15.44.56 0.49.56 2 0.35.40 1
2 HCap pm   3726 Dave Copse Rowan 1285 14.55 15.44.19 0.49.19 2 0.38.23 2
3 HCap pm   5430 Mark Addison   1120     DNF     11

R5 - HCap pm Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1166     42.55 3 0.36.48 1

R6 - HCap pm Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1166     64.15 4 0.55.06 1

R7 - HCap pm Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106     28.33 2 0.25.49 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1166     30.34 2 0.26.13 2

R8 - HCap pm Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Joker 1982 Alex Pausey   1106     01.16.35 2 1.09.15 1

R9 - HCap pm Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097     38.47 3 0.35.21 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     41.50 3 0.38.08 2

R10 - HCap pm Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Bart 1047 Ollie Meadowcroft   1110 14.55 15.41.45 0.46.45 3 0.42.07 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 14.55 15.47.22 0.52.22 3 0.47.44 2
3 HCap pm Cinzano 1777 Alex Pausey Matt Percival-Stein 1097 14.55 15.47.47 0.52.47 3 0.48.07 3

R11 - HCap pm Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 14.03 15.05.24 1.02.24 2 0.56.53 1

R12 - HCap pm Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097 15.27 16.17.20 0.50.20 3 0.45.53 1

R13 - HCap pm Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1166     36.38 3 0.31.25 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Rowan Copse 1097     DNF     11

R14 - HCap pm Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Place Points

R1 - Merlin Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     36.41 4 0.38.22 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976     39.22 4 0.40.20 2
3 Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 872     38.07 4 0.43.43 3
4 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     DNF     14

R2 - Merlin Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     34.32 4 0.36.07 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976     37.55 4 0.38.51 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     DNF     14
3 Merlin Quiver 774 Martin Hunter J Hunter 872     DNF     14

R3 - Merlin Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 14.00 14.23.21 0.23.21 2 0.24.41 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 14.00 14.25.02 0.25.02 2 0.26.11 2
3 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 14.00 14.29.55 0.29.55 2 0.29.10 3

R4 - Merlin Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin FireStarter 3548 Tosh T Williams 1026 14.55 15.45.50 0.50.50 3 0.49.33 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 14.55 15.45.14 0.50.14 3 0.51.28 2
3 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 14.55 15.45.37 0.50.37 3 0.53.30 3
4 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026 14.55 15.50.55 0.55.55 3 0.54.30 4

R5 - Merlin Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     34.59 3 0.36.59 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     35.30 3 0.37.08 2
3 Merlin Sacre Bleu 3446 David Copse Eloise Copse 1026     41.46 3 0.40.42 3
4 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056     50.35 3 0.47.54 4
5 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     DNF     14
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096     DNF     14
5 Merlin Taboo 667 Laurence Tosh Jack Tosh 946     DNF     14

R6 - Merlin Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Taboo 667 Laurence Tosh Jack Tosh 946     52.08 4 0.55.07 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     52.16 4 0.55.15 2
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056     62.52 4 0.59.32 3
4 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     60.56 4 1.03.44 4
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096     53.52 3 1.05.32 5
6 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     53.47 3 1.09.54 6
7 Merlin Sacre Bleu 3446 David Copse Eloise Copse 1026     54.24 3 1.10.42 7
8 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     54.56 3 1.11.23 8

R7 - Merlin Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976     26.17 2 0.26.56 1
2 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056     29.04 2 0.27.32 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     27.16 2 0.28.31 3
4 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     30.26 2 0.29.40 4
5 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     32.50 2 0.32.00 5

R8 - Merlin Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     01.01.34 2 1.04.24 1
2 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976     01.04.46 2 1.06.22 2
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056     01.17.13 2 1.13.07 3
4 Merlin White Lyre 2967 Mark Gould Charlotte Gould 1026     01.15.14 2 1.13.20 4
5 Merlin Deep Thought 3451 Martin Whitworth Carol Whitworth 1026     01.16.05 2 1.14.09 5

R9 - Merlin Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     33.30 3 0.35.25 1
2 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976     36.03 3 0.36.56 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956     37.45 3 0.39.29 3
4 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976     40.45 3 0.41.45 4
5 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096     45.51 3 0.41.50 5

R10 - Merlin Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 14.55 15.37.59 0.42.59 3 0.45.26 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976 14.55 15.44.59 0.49.59 3 0.51.13 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 14.55 15.44.46 0.49.46 3 0.52.03 3
4 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096     DNF     14

R11 - Merlin Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 14.03 14.48.19 0.45.19 2 0.51.58 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 14.03 14.53.28 0.50.28 2 0.52.47 2
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976     BOX     2
4 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096 14.03 15.05.42 1.02.42 2 0.57.12 3
5 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 14.03 15.00.55 0.57.55 2 1.01.13 4
6 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056 14.03 15.09.43 1.06.43 2 1.03.11 5
7 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976     BOX     7

R12 - Merlin Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946 15.27 16.11.53 0.44.53 3 0.47.27 1
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 976     BOX     2
2 Merlin Rapport 3247 A Paterson   1096 15.27 16.20.24 0.53.24 3 0.48.43 2
2 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 872 15.27 16.09.29 0.42.29 3 0.48.43 2
5 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose Tim Williams 956 15.27 16.14.48 0.47.48 3 0.50.00 4
6 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1056 15.27 16.22.05 0.55.05 3 0.52.10 5
7 Merlin Robin Hood 2040 R Pausey   976     BOX     7

R13 - Merlin Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone D Rathbone 946     33.49 3 0.35.45 1

R14 - Merlin Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Place Points

R1 - OK Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     39.29 4 0.38.52 1
2 OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1206     50.38 4 0.41.59 2
3 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1126     49.35 4 0.44.02 3

R2 - OK Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1126     44.48 4 0.39.47 1
2 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     43.08 4 0.42.27 2
3 OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1206     DNF     12

R3 - OK Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176 11.00 11.30.38 0.30.38 2 0.26.03 1
2 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016 11.00 11.28.33 0.28.33 2 0.28.06 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066 11.00 11.30.28 0.30.28 2 0.28.35 3

R4 - OK Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066 DNF 12
2 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176 DNF 12

R5 - OK Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176     30.55 2 0.26.17 1
2 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016     27.06 2 0.26.40 2
3 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     28.40 2 0.28.13 3
4 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     30.31 2 0.28.38 4
5 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1126     BOX     9

R6 - OK Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     48.12 3 0.47.26 1
2 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016     48.40 3 0.47.54 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     53.21 3 0.50.03 3
4 OK Vector 2 1985 Phil Benton   1126     BOX     9
5 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176     DNF     12

R7 - OK Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     29.47 2 0.29.19 1
2 OK Consida 2097 Derek Berry   1106     32.51 2 0.29.42 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     32.06 2 0.30.07 3

R8 - OK Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     39.18 2 0.38.41 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     51.39 2 0.48.27 2
3 OK Consida 2097 Derek Berry   1106     55.10 2 0.49.53 3

R9 - OK Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1056     26.54 2 0.25.28 1
2 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     26.36 2 0.26.11 2
3 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     28.16 2 0.26.31 3
4 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176     31.14 2 0.26.34 4
5 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1196     32.08 2 0.26.52 5

R10 - OK Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1056 11.55 12.35.10 0.40.10 3 0.38.02 1
2 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1016     46.55 3 0.46.11 2
3 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176     61.42 3 0.52.28 3
4 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1196     62.57 3 0.52.38 4
5 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     58.43 3 0.55.05 5

R11 - OK Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1056 11.07 11.49.02 0.42.02 2 0.39.48 1
2 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176 11.07 11.55.04 0.48.04 2 0.40.52 2
3 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016 11.07 11.48.38 0.41.38 2 0.40.59 3
4 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 11.07 11.54.41 0.47.41 2 0.43.07 4
5 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 11.07 11.55.16 0.48.16 2 0.43.38 5
6 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 11.07 11.56.04 0.49.04 2 0.44.22 6

R12 - OK Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 12.15 12.54.26 0.39.26 3 0.35.39 1
2 OK Hot Love 2093 Ed Crichton   1056 12.15 12.56.47 0.41.47 3 0.39.34 2
3 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1176 12.15 13.02.15 0.47.15 3 0.40.11 3

R13 - OK Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106     27.58 2 0.25.17 1
2 OK Consida 2097 Derek Berry   1106     28.45 2 0.26.00 2
3 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016     26.48 2 0.26.23 3
4 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     29.22 2 0.27.33 4

R14 - OK Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Consida 2097 Derek Berry   1106     21.35 2 0.19.31 1
2 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106     21.50 2 0.19.44 2
3 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1016     20.20 2 0.20.01 3
4 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1066     25.27 2 0.23.52 4

R1 - Wayfarer Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1086     41.38 4 0.38.20 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     41.02 4 0.40.47 2

R2 - Wayfarer Fleet - 01/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     37.18 4 0.37.05 1
2 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1086     DNF     7

R3 - Wayfarer Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 14.00 14.22.40 0.22.40 2 0.22.32 1
2 Wayfarer   10608 Phil Preston   1026 14.00 14.23.56 0.23.56 2 0.23.20 2
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     DNS     7

R4 - Wayfarer Fleet - 08/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 14.55 15.43.18 0.48.18 3 0.48.01 1
2 Wayfarer   10608 Phil Preston   1026 14.55 15.48.32 0.53.32 3 0.52.11 2

R5 - Wayfarer Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     35.15 3 0.32.28 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     37.56 3 0.37.42 2
3 Wayfarer   10608 Phil Preston   1026     BOX     6

R6 - Wayfarer Fleet - 15/05 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     55.02 4 0.54.42 1
2 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     64.36 4 0.59.29 2
3 Wayfarer   10608 Phil Preston   1026     BOX     6

R7 - Wayfarer Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     BOX     1
1 Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106     27.33 2 0.24.55 1
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     28.20 2 0.26.05 2
4 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1086     29.25 2 0.27.05 3

R8 - Wayfarer Fleet - 05/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     BOX     1
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     01.08.56 2 1.03.28 1
3 Wayfarer Samba 10628 Mark Addison   1106     01.10.15 2 1.03.31 2
4 Wayfarer Lost in Translation 10800 Alan Goodrum Karen Goodrum 1086     01.12.13 2 1.06.30 3

R9 - Wayfarer Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     36.36 3 0.33.42 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     38.06 3 0.37.52 2
3 Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106     43.49 2 0.59.26 3

R10 - Wayfarer Fleet - 19/06 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086 14.55 15.39.10 0.44.10 3 0.40.40 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 14.55 15.38.49 0.43.49 3 0.43.33 2
3 Wayfarer   9788 Peter Brewer Dan and Nicki 1106 14.55 15.39.45 0.44.45 2 1.00.42 3

R11 - Wayfarer Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 14.03 15.06.44 1.03.44 2 1.03.21 1

R12 - Wayfarer Fleet - 03/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006 15.27 16.20.21 0.53.21 3 0.53.02 1

R13 - Wayfarer Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     32.46 3 0.30.10 1
2 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1006     32.26 3 0.32.14 2

R14 - Wayfarer Fleet - 10/07 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PHC Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1086     51.24 2 0.47.20 1


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com