event burgee venue burgee

Series 3

Upper Thames Sailing Club

Results are final as of 15:31 on October 30, 2016

HCap pm Fleet

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
17/07
R2
17/07
R3
31/07
R4
31/07
R5
04/09
R6
04/09
R7
25/09
R9
02/10
R10
02/10
R11
09/10
R12
09/10
R13
16/10
R14
16/10
R15
23/10
R16
23/10
Nett
1st HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 (2) (13 DNC) 1 1 1 (2) (13 DNC) 1 1 1 1 1 (3) (13 DNC) (13 DNC) 8
2nd HCap pm   5430 R Dees   1120 1 1 2 2 (13 DNC) (13 DNC) 1 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 3 2 (4) 2 14
3rd HCap pm Dark Knight 2515 K Rose Tim Williams 1070 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 2 1 2 3 60
4th HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080 8 BOX 8 BOX 3 3 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 2 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 63
5th HCap pm   1047 Mark Addison   1028 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 1 1 80
6th HCap pm   206288 Alan Markham   1088 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 3 4 85
7th HCap pm JayCee Bee 273 Sonia Rathbone   1160 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 3 12 DNF 11 BOX 11 BOX 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 89
8th HCap pm Top Cat 44296 Jack Tosh   1400 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 12 DNF 1 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 91
9th HCap pm   3727 Greg Kite   1285 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 2 (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 93
10th HCap pm Bart 1047 O Meadowcroft   1106 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 12 DNF 3 (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 93
11th HCap pm   319 R Sheddick   1160 12 DNF (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) (13 DNC) 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 13 DNC 103

Merlin Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
17/07
R2
17/07
R3
31/07
R4
31/07
R5
04/09
R6
04/09
R7
25/09
R8
25/09
R9
02/10
R10
02/10
R11
09/10
R12
09/10
R13
16/10
R14
16/10
R15
23/10
R16
23/10
Nett
1st Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 2 2 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 1 1 1 2 4 BOX 4 BOX (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 33
2nd Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 (16 DNC) (16 DNC) 4 4 (16 DNC) (16 DNC) 3 4 (16 DNC) (16 DNC) 5 BOX 5 BOX 1 1 (16 DNC) 16 DNC 43
3rd Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1016 1 1 (16 DNC) (16 DNC) 1 1 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 84
4th Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1016 3 3 (16 DNC) (16 DNC) 2 2 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 90
5th Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016 4 (16 DNC) 5 5 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 11 BOX 11 BOX 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 100
6th Merlin Enchanted Evening 3666 John Meadowcroft Ollie Meadowcroft 1016 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 1 1 114
7th Merlin   1065 Martin Hunter   1016 (16 DNC) (16 DNC) 1 1 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 114
8th Merlin   1700 P Walker   1026 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 2 1 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 115
9th Merlin Door Mouse 3577 Tosh J Tosh 1016 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 2 2 (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 116
10th Merlin Skip 3771 Laurie Smart Alex Pausey 1016 (16 DNC) (16 DNC) 2 2 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 116
11th Merlin Grace 1765 Alan Markham Sue Markham 1026 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 4 3 (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 119
12th Merlin Reiver 1906 G Kite Holly C-W 1016 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 2 16 DNC 16 DNC 16 DNC 130
13th Merlin Shindig 3502 S Smith Holly 1016 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 3 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 131
14th Merlin Reiver 1906 M Kite G Kite 1016 (16 DNC) (16 DNC) 3 (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) (16 DNC) 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 16 DNC 131

OK Fleet

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, To qualify: 1, Entries: 13, Scoring system: CPN
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
17/07
R2
17/07
R3
31/07
R4
31/07
R5
04/09
R6
04/09
R7
25/09
R8
25/09
R9
02/10
R11
09/10
R12
09/10
R13
16/10
R14
16/10
R15
23/10
R16
23/10
Nett
1st OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 3 14 DNF 1 2 (15 DNC) (15 DNC) 3 14 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 1 1 (15 DNC) (15 DNC) 39
2nd OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 (15 DNC) (15 DNC) 2 1 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 1 2 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 66
3rd OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 2 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 3 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1 1 67
4th OK Smokey 2167 Phil Benton   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 14 DNF 1 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 3 3 81
5th OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 2 2 2 (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 81
6th OK Joker 1982 Jack Tosh   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 2 1 15 DNC 15 DNC 5 15 DNC 83
7th OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 1 1 (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 92
8th OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 1 1 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 92
9th OK Rusty Lemon 2013 L Tosh   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 2 2 94
10th OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 4 4 98
11th OK Consida 2097 Derek Berry   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 1 15 DNC 15 DNC 13 BOX 13 BOX 15 DNC 15 DNC 102
12th OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1106 4 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 109
13th OK Joker 1982 Pete Walker   1106 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 14 DNF 119

Rater Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: CPN
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
17/07
R2
17/07
R3
31/07
R4
31/07
R5
04/09
R6
04/09
Nett
1st Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1 1 1 1 1 6

Wayfarer Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, To qualify: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN R1
17/07
R2
17/07
R3
31/07
R4
31/07
R5
04/09
R6
04/09
R7
25/09
R8
25/09
R9
02/10
R10
02/10
R15
23/10
Nett
1st Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 1 BOX 1 BOX (1) 1 1 BOX 1 BOX 1 (3) 1 1 (6 DNC) 8
2nd Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1 (6 DNC) (6 DNC) 1 1 3 1 (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 20
3rd Wayfarer Isis 10181 P Landon Pomeril 1106 (6 DNC) (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 2 2 1 35
4th Wayfarer Loch Inn 2060 Phil Preston Jack H 1106 2 5 OCS (6 DNC) (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 2 2 6 DNC 6 DNC 6 DNC 35

R1 - HCap pm Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120     42.30 3 0.37.57 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097     43.27 3 0.39.36 2
3 HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080     BOX     8
4 HCap pm   319 R Sheddick   1160     DNF     12

R2 - HCap pm Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120 1 1
2 HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080 BOX 8

R3 - HCap pm Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097     41.13 2 0.37.34 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1120     43.26 2 0.38.47 2
3 HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080     44.41 2 0.41.22 3

R4 - HCap pm Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097     43.04 2 0.39.16 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1120     53.05 2 0.47.24 2
3 HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080     52.47 2 0.48.52 3

R5 - HCap pm Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 1 1
2 HCap pm Top Cat 44296 Jack Tosh   1400 DNF 12
2 HCap pm Bart 1047 O Meadowcroft   1106 DNF 12

R6 - HCap pm Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Top Cat 44296 Jack Tosh   1400 15.05 16.11.53 1.06.53 2 0.47.46 1
2 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 15.05 15.57.43 0.52.43 2 0.48.03 2
3 HCap pm Bart 1047 O Meadowcroft   1106 15.05 16.00.53 0.55.53 2 0.50.32 3

R7 - HCap pm Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm   5430 R Dees   1120 1 1
2 HCap pm   3727 Greg Kite   1285 2 2

R8 - HCap pm Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R9 - HCap pm Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097     52.11 2 0.47.34 1
2 HCap pm Yotta 264 D Taylor   1080     52.12 2 0.48.20 2
3 HCap pm JayCee Bee 273 Sonia Rathbone   1160     33.32 1 0.57.49 3

R10 - HCap pm Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 1 1
2 HCap pm JayCee Bee 273 Sonia Rathbone   1160 DNF 12

R11 - HCap pm Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 1 1
2 HCap pm JayCee Bee 273 Sonia Rathbone   1160 BOX 11

R12 - HCap pm Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 1 1
2 HCap pm JayCee Bee 273 Sonia Rathbone   1160 BOX 11

R13 - HCap pm Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097     47.09 2 0.42.59 1
2 HCap pm Dark Knight 2515 K Rose Tim Williams 1070     46.51 2 0.43.47 2
3 HCap pm   5430 R Dees   1120     50.13 2 0.44.50 3

R14 - HCap pm Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm Dark Knight 2515 K Rose Tim Williams 1070 15.01 15.38.34 0.37.34 2 0.35.07 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1120 15.01 44.09 1.5.08.00 2 1.2.00.43 2
3 HCap pm Ebba 3457 David Copse Tom Percival-Stein 1097 15.01 44.37 1.5.36.00 2 1.2.58.58 3

R15 - HCap pm Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   1047 Mark Addison   1028     27.40 3 0.26.55 1
2 HCap pm Dark Knight 2515 K Rose Tim Williams 1070     30.45 3 0.28.44 2
3 HCap pm   206288 Alan Markham   1088     31.55 3 0.29.20 3
4 HCap pm   5430 R Dees   1120     34.55 3 0.31.11 4

R16 - HCap pm Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 HCap pm   1047 Mark Addison   1028     1.01.58 4 1.00.17 1
2 HCap pm   5430 R Dees   1120     1.11.48 4 1.04.06 2
3 HCap pm Dark Knight 2515 K Rose Tim Williams 1070     1.09.58 4 1.05.23 3
4 HCap pm   206288 Alan Markham   1088     1.17.02 4 1.10.48 4

R1 - Merlin Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1016 1 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 2 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1016 3 3
4 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016 4 4

R2 - Merlin Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1016 1 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 2 2
3 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1016 3 3

R3 - Merlin Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin   1065 Martin Hunter   1016     34.03 2 0.33.31 1
2 Merlin Skip 3771 Laurie Smart Alex Pausey 1016     34.29 2 0.33.56 2
3 Merlin Reiver 1906 M Kite G Kite 1016     39.53 2 0.39.15 3
4 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016     40.31 2 0.39.53 4
5 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016     43.37 2 0.42.56 5

R4 - Merlin Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Merlin   1065 Martin Hunter   1016     39.05 2 0.38.28 1
2 Merlin Skip 3771 Laurie Smart Alex Pausey 1016     42.41 2 0.42.01 2
3 Merlin Shindig 3502 S Smith Holly 1016     45.30 2 0.44.47 3
4 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016     46.35 2 0.45.51 4
5 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016     50.55 2 0.50.07 5

R5 - Merlin Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1016 1 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1016 2 2

R6 - Merlin Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Flipside 1065 Laurie Smart Vanessa Pilon 1016 1 1
2 Merlin Firestarter 3548 Kevin Rose T Williams 1016 2 2

R7 - Merlin Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 1 1
2 Merlin Door Mouse 3577 Tosh J Tosh 1016 2 2
3 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 3 3
4 Merlin Grace 1765 Alan Markham Sue Markham 1026 4 4

R8 - Merlin Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 1 1
2 Merlin Door Mouse 3577 Tosh J Tosh 1016 2 2
3 Merlin Grace 1765 Alan Markham Sue Markham 1026 3 3
4 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 4 4

R9 - Merlin Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 1 1
2 Merlin   1700 P Walker   1026 2 2

R10 - Merlin Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin   1700 P Walker   1026 1 1
2 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 2 2

R11 - Merlin Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 BOX 4
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 BOX 5
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016 BOX 11

R12 - Merlin Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Exequisite 2266 Chris Rathbone K/D Rathbone 1016 BOX 4
2 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 BOX 5
3 Merlin Lady Luck 1477 Tony Ketley Carole Ketley 1016 BOX 11

R13 - Merlin Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 1 1
2 Merlin Reiver 1906 G Kite Holly C-W 1016 2 2

R14 - Merlin Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Satisfaction 2604 J Stein S Percival 1016 1 1

R15 - Merlin Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Enchanted Evening 3666 John Meadowcroft Ollie Meadowcroft 1016 1 1

R16 - Merlin Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Merlin Enchanted Evening 3666 John Meadowcroft Ollie Meadowcroft 1016 1 1

R1 - OK Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 1 1
2 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 2 2
3 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 3 3
4 OK MarjoK 1960 Martin Elliott   1106 4 4

R2 - OK Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Rusty Lemon 2013 Mark Addison   1106 1 1
2 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 DNF 14

R3 - OK Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106     45.44 2 0.45.44 1
2 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106     46.48 2 0.46.48 2

R4 - OK Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106     53.08 2 0.53.08 1
2 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106     55.25 2 0.55.25 2

R5 - OK Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Smokey 2167 Phil Benton   1106 DNF 14

R6 - OK Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Smokey 2167 Phil Benton   1106 1 1

R7 - OK Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 3 3

R8 - OK Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Playin' Hookey 2086 M. Haigh   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 DNF 14

R9 - OK Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 1 1
2 OK Knot Paid Enough 2091 Kim Breckenridge   1106 2 2
3 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 3 3

R10 - OK Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R11 - OK Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 1 1
2 OK Joker 1982 Jack Tosh   1106 2 2

R12 - OK Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Joker 1982 Jack Tosh   1106 1 1
2 OK The Bug 2000 J Portsmouth   1106 2 2

R13 - OK Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 1 1
2 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 BOX 13

R14 - OK Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Good Vibrations 2090 David Finlayson   1106 1 1
2 OK Consida 2097 Derek Berry   1106 BOX 13

R15 - OK Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Rusty Lemon 2013 L Tosh   1106 2 2
3 OK Smokey 2167 Phil Benton   1106 3 3
4 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 4 4
5 OK Joker 1982 Jack Tosh   1106 5 5

R16 - OK Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 OK Not Fade Away 2146 Garth Thompson   1106 1 1
2 OK Rusty Lemon 2013 L Tosh   1106 2 2
3 OK Smokey 2167 Phil Benton   1106 3 3
4 OK Alouette 2089 Chris Burrell   1106 4 4
5 OK Joker 1982 Pete Walker   1106 DNF 14

R1 - Rater Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R2 - Rater Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R3 - Rater Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R4 - Rater Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R5 - Rater Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R6 - Rater Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Rater Tara 23 D Frost et al   1.00 1 1

R7 - Rater Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R8 - Rater Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R9 - Rater Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R10 - Rater Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R11 - Rater Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R12 - Rater Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R13 - Rater Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R14 - Rater Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R15 - Rater Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R16 - Rater Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R1 - Wayfarer Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 BOX 1
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
3 Wayfarer Loch Inn 2060 Phil Preston Jack H 1106 2 2

R2 - Wayfarer Fleet - 17/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 BOX 1
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
3 Wayfarer Loch Inn 2060 Phil Preston Jack H 1106 OCS 5

R3 - Wayfarer Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     42.22 2 0.38.18 1

R4 - Wayfarer Fleet - 31/07 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106     46.26 2 0.41.59 1

R5 - Wayfarer Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 BOX 1
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1

R6 - Wayfarer Fleet - 04/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 BOX 1
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1

R7 - Wayfarer Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 1 1
2 Wayfarer Loch Inn 2060 Phil Preston Jack H 1106 2 2
3 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 3 3

R8 - Wayfarer Fleet - 25/09 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Kimsar 1540 P Brewer B Brewer 1106 1 1
2 Wayfarer Loch Inn 2060 Phil Preston Jack H 1106 2 2
3 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 3 3

R9 - Wayfarer Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 1 1
2 Wayfarer Isis 10181 P Landon Pomeril 1106 2 2

R10 - Wayfarer Fleet - 02/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Penelope 75 Nicola Smith-James Ian Thomas 1106 1 1
2 Wayfarer Isis 10181 P Landon Pomeril 1106 2 2

R11 - Wayfarer Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R12 - Wayfarer Fleet - 09/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R13 - Wayfarer Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R14 - Wayfarer Fleet - 16/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points

R15 - Wayfarer Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points
1 Wayfarer Isis 10181 P Landon Pomeril 1106 1 1

R16 - Wayfarer Fleet - 23/10 at 14.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName CPN Place Points


www.utsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com