Top white facebook2x Top white twitter2x Top white phone2x 01628 520263 Top white email2x Email us Top white webcam2x Webcam Top white search2x Basket Login
 

April 2020

Wednesday 8th 19:00 - 20:00 Cancelled: Wed Evening Series 1 Race # 2 Series
Thursday 9th 20:00 - 22:00 Sailing Committee (Video Conference) Video Conference
Saturday 11th 14:00 - 17:00 Cancelled: Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 12th 11:00 - 13:00 Cancelled: Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 12th 11:00 - 13:00 Cancelled: Early Spring Series Race #9/10 Series
Monday 13th 13:50 - 17:00 Cancelled: Caela Burrell Vases (CPN), Rater Race, Charles Newbegin Challenge (PHC) Trophy
Tuesday 14th 15th Cancelled: RYA Training- Seamanship & Youth Stage 1 or 2 courses Training
Wednesday 15th 19:00 - 20:00 Cancelled: Wed Evening Series 1 Race # 3 Series
Saturday 18th Cancelled: RYA Powerboat level 1 & 2 course Day 1 of 2 Training
Saturday 18th 14:00 - 17:00 Cancelled: Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 19th 11:00 - 13:00 Cancelled: Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 19th 11:00 - 15:00 Cancelled: Sprint Racing - All Classes Trophy
Monday 20th 18:30 - 19:30 Cancelled: Pilates class. **Contact Sally for alternatives including remote teaching** Private
Wednesday 22nd 19:00 - 20:00 Cancelled: Wed Evening Series 1 Race # 4 Series
Thursday 23rd 20:00 - 22:30 General Committee meeting Video Conference
Saturday 25th Cancelled: RYA Powerboat course level 1 & 2 Day 2 of 2 Training
Saturday 25th 14:00 - 17:00 Cancelled: Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 26th 11:00 - 16:00 Cancelled: Open Day and Tea by the Thames
Monday 27th 18:30 - 19:30 Cancelled: Pilates class. **Contact Sally for alternatives including remote teaching** Private
Wednesday 29th 19:00 - 20:00 Cancelled: Wed Evening Series 1 Race # 5 Series
 

May 2020

Friday 1st 18:00 Cancelled: The Marlow Rope-Show: Splicing Workshop Social
Saturday 2nd 09:30 - 13:00 StartSail Day 1 Training
Saturday 2nd 13:00 - 17:00 Cadet Day- Feva Race/ Topper Trophy Race- The Basilisk Cup Cadet
Saturday 2nd 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 3rd 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 3rd 11:00 - 16:00 Late Spring Series - am and pm - Race #1/2 Series
Monday 4th 18:30 - 19:30 Cancelled: Pilates class. **Contact Sally for alternatives including remote teaching** Private
Wednesday 6th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 6 Series
Friday 8th Rater Race, Scott Freeman Trophy, Upper Thames Sailing Club Trophy - Long Distance Races Trophy
Saturday 9th 09:30 - 13:00 StartSail Day 2 Training
Saturday 9th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 10th 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 10th 11:00 - 16:00 Late Spring Series - am and pm - Race #3/4 Series
Monday 11th 18:30 - 19:30 Cancelled: Pilates class. **Contact Sally for alternatives including remote teaching** Private
Wednesday 13th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 7 Series
Saturday 16th 09:30 - 13:00 StartSail Day 3 Training
Saturday 16th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 17th 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 17th 11:00 - 16:00 Rathbone Rose Bowl & Lady Rater Helm Race, 1885 Pursuit Race & 1907 Vagabond Trophy Trophy
Monday 18th 18:30 - 19:30 Cancelled: Pilates class. **Contact Sally for alternatives including remote teaching** Private
Wednesday 20th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 8 Series
Friday 22nd 10:00 - 15:00 Bourne End Week Set Up Working Party BEW
Friday 22nd 18:30 - 20:00 BEW Friday Welcome meal Social
Saturday 23rd 27th Bourne End Week BEW
Saturday 23rd 18:30 - 20:30 BEW Saturday meal Social
Sunday 24th 18:30 - 19:30 BEW Sunday cocktail party Social
Sunday 24th 20:00 - 23:59 BEW Sunday night supper and party Social
Monday 25th 19:00 BEW Monday Curry Night Social
Tuesday 26th 19:30 BEW Queen's Cup Dinner Social
Thursday 28th 30th Junior Bourne End Week JBEW
Thursday 28th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Saturday 30th 14:00 - 17:00 BEW Clear Up Working Party JBEW
Sunday 31st 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 31st 11:00 - 16:00 Late Spring Series - am and pm - Race #5/6 Series
 

June 2020

Wednesday 3rd 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 9 Series
Saturday 6th 09:30 - 13:00 StartSail Day 4 Training
Saturday 6th 13:00 - 17:00 Cadet Day - Team Racing Training Cadet
Saturday 6th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 7th 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 7th 11:00 - 16:00 Late Spring Series - am and pm - Race #7/8 Series
Wednesday 10th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 10 Series
Thursday 11th 20:00 - 22:00 Sailing Committee Meeting
Saturday 13th 09:30 - 13:00 StartSail Day 5 Training
Saturday 13th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Saturday 13th 19:00 Ladies Night
Sunday 14th 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 14th 11:00 - 16:00 Long Distance Race - Bourne End towards Marlow, Cockmarsh Charity Race - Upper Thames Challenge Cup (PHC) Trophy
Wednesday 17th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 1 Race # 11 Series
Saturday 20th 11:00 - 19:00 Summer Solstice Race Trophy
Saturday 20th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Saturday 20th 18:00 Summer Solstice social event Social
Sunday 21st 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 21st 11:00 - 16:00 Late Spring Series - am and pm - Race #9/10 Series
Wednesday 24th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 1 Series
Thursday 25th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Saturday 27th Thames Valley Challenge @ Dorchester SC Cadet
Saturday 27th 09:30 - 13:00 StartSail Day 6 Training
Saturday 27th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 28th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #1/2 Series
Sunday 28th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
 

July 2020

Wednesday 1st 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 2 Series
Saturday 4th 11:00 - 18:00 Club Championship Weekend Trophy
Sunday 5th 11:00 - 19:00 Club Championship Weekend Trophy
Wednesday 8th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 3 Series
Thursday 9th 20:00 - 22:00 Sailing Committee Meeting
Saturday 11th 09:30 - 13:00 StartSail Day 7 Training
Saturday 11th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 12th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #3/4 Series
Sunday 12th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 15th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 4 Series
Saturday 18th 09:30 - 13:00 StartSail Day 8 Training
Saturday 18th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 19th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #5/6 Series
Sunday 19th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 22nd 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 5 Series
Thursday 23rd 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Saturday 25th 09:30 - 13:00 StartSail Day 9 Training
Saturday 25th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 26th 11:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 26th 11:00 - 16:00 Connaught Cup (CPN) & Rater 9 Mile Race, Lambert Plate (PHC) Trophy
Wednesday 29th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 6 Series
 

August 2020

Saturday 1st 13:00 - 17:00 Cadet Day- Feva Race/ Topper Trophy Race- The Foxley Bowl Cadet
Saturday 1st 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 2nd 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #7/8 Series
Sunday 2nd 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Tuesday 4th 7th RYA Training- Adult & Youth Training
Wednesday 5th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 7 Series
Saturday 8th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 9th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #9/10 Series
Sunday 9th 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 12th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 8 Series
Thursday 13th 20:00 - 22:00 Sailing Committee Meeting
Saturday 15th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 16th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #11/12 Series
Sunday 16th 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 19th 19:00 - 20:00 Wed Evening Series 2 Race # 9 Series
Saturday 22nd 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 23rd 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #13/14 Series
Sunday 23rd 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 26th 18:30 - 19:30 Wed Evening Series 2 Race # 10 Series
Thursday 27th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Saturday 29th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 30th 13:50 - 17:00 Summer Series - Race #15/16 Series
Sunday 30th 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Monday 31st 13:50 - 16:00 Banko Trophy (CPN) & Rater Race Trophy
 

September 2020

Wednesday 2nd 18:30 - 19:30 Wed Evening Series 2 Race # 11 Series
Saturday 5th End of Summer Celebration
Saturday 5th 10:00 - 14:00 UTSC & CRSC Cadet Team Racing Cadet
Saturday 5th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Saturday 5th 15:00 Cadet Trophy Races- Stoddart-Stones Tankard & Brownless Cup Cadet
Sunday 6th 13:50 - 16:00 Autumn Series - Race #1/2 Series
Sunday 6th 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
Wednesday 9th 18:30 - 19:30 Wed Evening Series 2 Race # 12 Series
Thursday 10th 20:00 - 22:00 Sailing Committee Meeting
Saturday 12th Merlin Rocket Open Meeting Open
Saturday 12th 18:30 - 23:00 Evening social event Social
Sunday 13th Merlin Rocket Open Meeting Open
Saturday 19th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 20th 14:00 - 17:00 Sprint Racing - All Classes Trophy
Thursday 24th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Saturday 26th 27th RYA Regional Junior Championships & Fun Coached Regatta Cadet
Saturday 26th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Sunday 27th 13:50 - 16:00 Autumn Series - Race #3/4 Series
Sunday 27th 14:00 - 16:00 Fun Sailing Fun Sailing
 

October 2020

Saturday 3rd 09:30 - 13:00 Cadet Day- Topper Trophy Race- Yeves Plate Tankard; RS Feva Trophy Race- Garth Hunt Challenge Trophy Cadet
Saturday 3rd 14:30 - 17:00 Relay Race & Evening Celebration Trophy
Sunday 4th 13:50 - 16:00 Autumn Series - Race #5/6 Series
Sunday 4th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Thursday 8th 20:00 - 22:00 Sailing Committee Meeting
Saturday 10th RYA Powerboat level 1 & 2 course Day 1 of 2 Training
Sunday 11th 13:50 - 16:00 Autumn Series - Race #7/8 Series
Sunday 11th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Saturday 17th RYA Powerboat level 1 & 2 course Day 1 of 2 Training
Sunday 18th 13:50 - 16:00 Autumn Series - Race #9/10 Series
Sunday 18th 14:00 - 17:00 Fun Sailing Fun Sailing
Thursday 22nd 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Sunday 25th End of Season Dhow Trophy (CPN), Rater Race & End of Season Cup (PHC) Trophy
 

November 2020

Sunday 1st 09:30 - 13:00 Cadet Day- Topper Trophy Race- Pegasus Rose Bowl; RS Feva Race- Andrew Milsom Trophy Cadet
Sunday 1st 14:30 - 15:30 Prize Giving Social
Sunday 1st 16:00 - 17:00 Annual General meeting Meeting
Friday 6th 18:00 - 22:00 Fireworks (BYO) and Food Social
Sunday 8th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #1/2 Series
Saturday 14th 18:42 Laying Up Dinner Social
Sunday 15th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #3/4 Series
Sunday 22nd 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #5/6 Series
Thursday 26th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Sunday 29th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #7/8 Series
 

December 2020

Sunday 6th 09:30 - 13:00 Cadet Day- Topper Trophy Race- Cadet Winter Tankard; RS Feva Trophy Race- Cathy Norman-Symonds Trophy Cadet
Sunday 6th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #9/10 Series
Friday 11th 19:30 - 23:30 Christmas SoirĂ©e Social
Sunday 13th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #11/12 Series
Sunday 13th 14:30 - 16:30 Children's Christmas Party Social
Thursday 17th 20:00 - 22:30 General Committee meeting Meeting
Sunday 20th 11:00 - 13:00 Winter Series - Race #13/14 Series
Saturday 26th 12:00 - 15:00 Lapthorne Tankard (CPN) & Boxing Day Trophy (PHC) Trophy
 

January 2021

Friday 1st Lillian Stockton Cup (CPN) & New Years Day Tankard (PHC) Trophy
© 2020 Upper Thames Sailing Club powered by Sailing Club Manager